bm1 bm2 bm3 bm6 bm7 bm8

Elbląski Klub Tańca JANTAR

Elbląski Klub Tańca „JANTAR” to nowoczesny, wielopokoleniowy ośrodek kultury tanecznej.

Wizytówką klubu są formacje standardowe – w tym mistrzowska „Lotos – Jantar”. Formacja ta od momentu powstania w 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie. Elbląska drużyna jest złotym medalistą Mistrzostw Świata z 1999 roku i 2010 – wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Od września 2005 roku formacja zmieniła nazwę na „Lotos – Jantar”, ponieważ pod swą opiekę wzięła ją Grupa Lotos S.A. Do większych zagranicznych sukcesów zespołu można zaliczyć również tytuł II wicemistrza świata formacji standardowych zdobyty w 2005 r. podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych, które odbyły się w Elblągu, srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Braunschweigu (Niemcy) oraz trzecie miejsce na podium, które Formacja wywalczyła podczas Mistrzostw Świata w Sporcie Tanecznym na Tajwanie w 2013 roku. W 2015 roku Formacja Standardowa LOTOS-Jantar podczas Mistrzostw Europy Formacji Standardowych w Elblągu wywalczyła srebrny medal i tytuł Wicemistrza Europy.

Tancerze elbląskiej Formacji są ambasadorami polskiej kultury tanecznej w Europie, reprezentując Polskę na parkietach Europy i Świata. Nawiązują oni kontakty z partnerami Elbląga z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy i Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, elblążanie odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie, Oslo i innych. W 2012 roku Formacja LOTOS – Jantar wyjechała do Chin, gdzie udział wzięła w obchodach 10 rocznicy nadania praw miejskich miastu - Laibini i w trakcie kilkudniowego pobytu wielkorotnie prezentowała się przed chińską publicznością.

Nie byłoby jednak zespołowych sukcesów, gdyby nie praca tanecznych par indywidualnych klubu. Elbląskie pary taneczne biorą udział w turniejach w Polsce i za granicą, zdobywając miejsca finałowe i tytuły mistrzowskie. Siedmiokrotnie elblążanie wywalczyli Mistrzostwo Polski Amatorów w stylu standardowym – w 2000 r. Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, w roku 2003, 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 para Wiktor Kiszka i Małgorzata Garlicka.

 

Te sukcesy zadecydowały o tym, że jesteśmy postrzegani w kraju jako kuźnia talentów w tańcach standardowych. I nie patrzymy tylko przez pryzmat aktualnych wyników. Za najważniejszy uważamy rozwój dzieci i młodzieży. To jest nasze zaplecze, którym z dumą się chwalimy!

 

Elbląski „JANTAR” to nie tylko pary, formacje, medale i puchary. To także instytucja artystyczna, która prowadzi działalność edukacyjną, rekreacyjną i usługową. Wychodząc z założenia, że taniec uczy, bawi i wychowuje, „Jantar” prowadzi wiele form otwartych dla mieszkańców miasta i okolic. Coraz popularniejszymi elementami przyjęć weselnych, jubileuszy, zjazdów czy imprez biznesowych są pokazy taneczne – i właśnie nasz klub z chęcią je organizuje. Sami przyznacie, że niecodziennie gości się na tego typu imprezach mistrzów i medalistów Mistrzostw Świata i Europy. Wdzięk i elegancja takich pokazów świadczą o dobrym guście organizatora spotkania. Honoraria z takiej działalności przeznaczamy na podnoszenie umiejętności tancerzy poprzez szkolenia i warsztaty u światowej sławy trenerów i choreografów. 

 

A przede wszystkim taniec, prowadzony przez najlepszych instruktorów, to również edukacja, korygowanie wad postawy, a zwłaszcza... nauka dobrych manier i tego, co nazywamy elegancją w każdym calu.

 

Zapraszamy! Oto nasz adres:

Elbląski Klub Tańca „Jantar”

Centrum Tańca „PROMYK”, ul. Browarna 80

82 – 300 Elbląg

tel/fax: 055/ 611-01-30

e-mail: jantar.elblag@wp.pl