bm1 bm2 bm3 bm6 bm7 bm8

Formacja Standardowa LOTOS-Jantar

Wizytówką EKT „Jantar” są formacje standardowe – w tym mistrzowska „LOTOS – Jantar”.

Formacja LOTOS-Jantar; fot. A. Dembińska

Formacja ta od momentu powstania w 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie. Elbląska drużyna jest złotym medalistą Mistrzostw Świata z 1999 roku i 2010 – wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Do większych zagranicznych sukcesów zespołu można zaliczyć również tytuł II wicemistrza świata formacji standardowych zdobyty w 2005 r. podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych, które odbyły się w Elblągu, srebrny medal i tytuł wicemistrza świata zdobyty podczas Mistrzostw Świata 2011 roku w Braunschweigu w Niemczech oraz brązowy medal wywalczony w 2013 roku podczas Mistrzostw Świata w Sporcie Tanecznym, które odbyły się mieście Kaohsiung na Tajwanie. Formacja LOTOS-Jantar; fot. W. Wawro

Trenerem Formacji jest Antoni Czyżyk, przy budowaniu choreografii zespół współpracuje z niemiecką trenerką Ariane Schiessler.

Formacja składa się z najlepszych tancerzy klubu, którzy osiągają bardzo wysokie wyniki również w tańcu indywidualnym.

Tancerze elbląskiej Formacji są ambasadorami polskiej kultury tanecznej w Europie, reprezentując Polskę na parkietach Europy i Świata. Nawiązują oni kontakty z partnerami Elbląga z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy i Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, elblążanie odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie, Oslo, Paryżu i innych.

W 2012 roku Formacja LOTOS – Jantar wyjechała do Chin, gdzie udział wzięła w obchodach 10 rocznicy nadania praw miejskich miastu - Laibini. W trakcie kilkudniowego pobytu elbląscy tancerze kilkakrotnie prezentowali swoje umiejętności dla chińskiej publiczności, m.in. w Nanning (stolicy Regionu Autonomicznego Kuangsi) w obecności wicegubernatora i miejscowych VIP-ów, w Guilin, gdzie pierwszy odbył się w centrum wystawienniczym EXPO i oglądało go ok. 1,5 tys, drugi pokaz odbył się w Pałacu Młodzieży i został wyemitowany przez regionalną telewizję. Formacja LOTOS-Jantar; fot. D. Rysicki

Układy taneczne formacji są zawsze widowiskowe i żywiołowe oraz zawierają elementy akrobatyczne. Tematyka układów nawiązuje do filmowych przebojów, jak w przypadku układu „Titanic”, zainspirowanego kultowym filmem z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio, którym formacja zwyciężyła Mistrzostwa Świata Formacji w 1999 r. oraz do muzyki legendarnych zespołów takich jak The Beatles czy ABBA.  Od 2010 zespół tańczy układ „Tribute to Michael Jackson” do utworów króla popu Michaela Jacksona, którym wywalczył złoto podczas Mistrzostw Świata w roku 2010, tytuł Wicemistrza Świata w 2011 roku oraz brązowy medal podczas Mistrzostw Świata w Sporcie Tanecznym na Tajwanie. W 2014 roku powstała nowa choreografia do muzyki Cher i Christiny Aquilery - "Welcome to Burlesque” i z tym układem tancerze zaprezentowali się podczas Mistrzostw Polski FTS Formacji Tanecznych w Elblągu zdobywając kolejny złoty krążek i prawo do reprezentowani Polski na Mistrzostwach Świata. 1 listopada 2014, Formacja Standardowa LOTOS-Jantar wystartowała na Mistrzostwach Świata Formacji Standardowych w Braunschweig, w Niemczech i uzyskała 4 miejsce.

W 2015 roku na Mistrzostwach Polski FTS Formacji Tanecznych w Tańcu Sportowym w Bydgoszczy, choreografią "Welcome to Burlesque” formacja wywalczyła 21 złoty medal i otrzymała kwalifikacje do Mistrzostw Europy i Świata.

Po Mistrzostwach Polski formacja, poprawiła i unowocześniła choreografię oraz zmodyfikowała stroje. Powstał bardzo trudny układ, wymagający doskonałej formy i zgrania poszczególnych tancerzy. Nowa choreografia dostała nową nazwę „Dancing Diamonds”. 

3 października 2015 w Elblągu rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Formacji Standardowych. Podczas zawodów można było podziwiać rywalizację 12 najlepszych zespołów  - mistrzów i wicemistrzów kraju z różnych państw Europy. Polska formacja LOTOS – Jantar wywalczyła drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Europy, przegrywając zaledwie jednym punktem (37,67) z utytułowanym i bardzo doświadczonym  zespołem Vera z Rosji (38,64).

Od września 2005 formacja jest pod opiekę Grupy Lotos S.A.